piatok, 14 január 2022 21:07

Preteky nordic walking – áno či nie?

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
nordic walking sport sk nordic walking sport sk steve

Väčšina členov nášho nordic walking klubu hovorí áno pričom dôvody môžu byť rôzne. Pre niekoho je účasť na pretekoch tou najlepšou motiváciou k pravidelnému a systematickému tréningu. Niekto vníma preteky ako propagáciu nordic walkingu pre širokú verejnosť pretože časť populácie stále pozerá na  tento šport ako aktivitu pre starších a menej zdatných. Veľmi dôležitý  je spoločenský rozmer pretekov, ktorý spája ľudí aj  regióny. Neraz vznikajú priateľstvá a možno i partnerské vzťahy.  To sú hlavné dôvody prečo sme sa aj my  v roku 2021 zúčastnili nasledovných súťaží.

 

CITY TRAIL 2021 – 8.5.2021

Boli to prvé preteky zo 6. ročníka Tatry v pohybe PRESTIGE TOUR. Trať bola náročnejšia ako minulý rok ale všetci ju zvládli v zdraví. Naši členovia Patricia Botková, Robert Umrian, Bianka Lipovská a  Ján Brádňanský obstáli v silnej konkurencii dobre.  Muži došli v prvej päťke a ženy v prvej desiatke. Podrobné výsledky nájdete na pretekaj.sk

 

Prešovský pohár nordic walking 2021 – 5.6.2021

Vzhľadom na meniace sa opatrenia umožnili organizátori  absolvovať preteky aj virtuálne. Túto možnosť využili za nás  Katka Brádňanská, Bianka Lipovská, Patrícia Botková a Robert Umrian. Tešíme sa, že to úspešne zvládli a takýmto spôsobom podporili organizátorov pretekov. Veď aj vďaka „virtuálnym pretekárom“  dosiahol Prešovský pohár nordic walking 2021 rekordný počet 105 prihlásených žien a mužov.

Ján Brádňanský, Dušan Gažúr a Štefan Lieskovský sa zúčastnili pretekov „naživo“. Janko mal  dosť natrénované,  zabojoval a vo svojej kategórii obsadil tretie miesto so stratou iba osem minút na absolútneho víťaza pretekov Viktora Lapšanského, ktorý pravidelne obsadzuje prvé priečky na pretekoch nordic walking.  Dušan Gažúr, ktorý ako nordic walker  ešte nemá toho veľa nachodené, prekvapil a skončil vo svojej kategórii l na druhom mieste so stratou necelých 22 minút na absolútneho víťaza. 

 

Hriňovská stovka 2021 – 19.6.2021

Ono ten názov nie je úplne presný  lebo trať je dlhá 114 kilometrov. Ultra maratóny nie sú verejnosti už tak neznáme ale ultra nordic walking sa vyskytuje zriedkavejšie. Ján Brádňanský, ktorý rád posúva svoje hranice si povedal, že to skúsi. Možno trochu nezvládol časový menežment a orientáciu v teréne, možno ešte bolo treba natrénovať ale hlavné je, že nabral odvahu.  Keďže nestihol časový limit na kontrole Lipové (61 km). Rozhodol  sa, že využijem možnosť absolvovať celú trať nesúťažne. Pri strmom  zostupe z Ďubákova mu však už kolená nestíhali a musel to na osemdesiatom prvom kilometri odpískať.

 

Memoriál Jána Stilla 22. ročník – 17.7.2021

V sobotu  17. júla sa uskutočnil 22. ročník pretekov v behu do vrchu – Memoriál Jána Stilla.  Súťažilo sa na dvoch tratiach. Prvá viedla z Novej Lesnej na Hrebienok s dĺžkou 9370 metrov a prevýšením 533 metrov. Druhá viedla z Novej Lesnej do Starého Smokovca, ktorá bola dlhá 6600 metrov ale tiež dosť náročná pretože prevýšenie bolo 300 metrov. Na tejto trati  sa išiel aj nordic walking, v ktorom sa vynikajúco umiestnili v kategórii žien Bianka Lipovská na prvom a  Patrícia Botková na druhom mieste. V kategórii mužov sa nedal zahanbiť ani Robert Umrian, ktorý skončil na štvrtom mieste. Zaujímavosťou je, že všetci traja sú zo Šale, kde tých vrchov tak veľa nie je, takže museli trénovať naozaj poctivo.

 

Malý štrbský maratón – 11.7.2021

Bohužiaľ aj tieto krásne preteky pod Tatrami boli poznačené prísnymi opatreniami, ktoré umožnili  realizáciu 43. ročníka v prísnom režime bez divákov s obmedzením celkového počtu účastníkov na tristo. Z tejto situácie sme boli radi, že v limitovanom  počte ostala aj kategória nordic walking na 10 kilometrov. Myslím, že to ocenil každý z dvadsiatich šiestich pretekárov ,ktorí sa postavili na štart tejto kategórie. Za náš tím Nordic Walking Sport SK absolvovali preteky  Bianka Lipovská, Katka Brádňanská, Robert Umrian, Dušan Gažúr, Ján Brádňanský a Štefan Lieskovský.

 

NIGHT RUN APIMED – 7.8.2021

Aj na tomto podujatí v dolnej Krupej  mal nordic walking premiéru. 3,3 kilometra dlhá trať nebola obzvlášť náročná. Osobitnú atmosféru jej dodával nočný areál kaštieľa s osvetlenými dominantami. V kategórii žien skončila Patrícia Botková ako druhá a Bianka Lipovská na piatom mieste. Robert Umrian si okrem pekného zážitku  odniesol striebro v kategórii mužov.

 

Madunický Cibulák 2021 – 28.8.2021

Pretekári nordic walking súťažili na 4 kilometrovej trati . Celkovo sa postavilo na štart   61 žien a mužov. Za náš klub tento krát štartovali Bianka Lipovská, Robert Umrian, Ján Brádňanský a Štefan Lieskovský. Robert Umrian obsadil druhé miesto v kategórii mužov  a Ján Brádňanský  s rozdielom dvoch sekúnd skončil na treťom.

 

Jasná Trail – Nordic walking – 11.9.2021

Táto kategória je zaradená do pretekov len druhý krát a treba povedať, že na štarte tlačenica nebola. Dvadsať jeden kilometrov s prevýšením 1400 metrov v náročnom horskom teréne dá poriadne zabrať. Nestačí len odvaha a nadšenie, nevyhnutne musí mať pretekár poriadne natrénované. V kategórii žien štartovali tri pretekárky, v kategórii mužov ich bolo päť. V absolútnom poradí  obsadil náš Ján Brádňanský siedme miesto. Klobúk dolu.

 

Ružindolský víchor 2021 – 12.09.2021

Ružindolský víchor 2021 zachytil Bianku Lipovskú, Patríciu Botkovú a Roberta Umriana priamo v Ružindole na pretekoch. Silu vetra  výsledková  listina neudáva ale naši náš tím ho zvládol  nordic walking na 4 kilometre veľmi dobre.  V konkurencii 21 pretekárov Robert Umrian umiestnil v kategórii mužov na druhom mieste s časom 00:24:29. V kategórii žien zvíťazila Bianka s časom 00:24:31 a Patrícia Botková došla tesne za ňou.

 

8 tisícoviek – finišerská výzva od 1.3. do 31.8.2021

Veľmi zaujímavý projekt pre bežcov a nordic walkerov, ktorého podstatou bolo zdolanie ôsmych vrchol v rámci Slovenska, Poľska alebo Českej republiky. Z nášho tímu sa to individuálne alebo spoločnými výšlapmi podarilo všetkým členom. Najviac ich dal Štefan Lieskovský. Asi preto, že sa od malička rád túla po horách vyliezol celkovo na pätnásť, čím sa stal celkovým víťazom v kategórii nordic walking muži.

 

Lazová stovka 2021- 30.10.2021

Poznáte to, vraj čo ťa nezabije ťa posilní. Janka problémy na Hriňovskej stovke nezlomili a tak si dal repete na ďalšom ultra preteku, tentokrát na 108 kilometrov dlhej trati. Sme radi, že v tomto prípade mu to vyšlo a nechal za sebou i pár bežcov. Ale o to vlastne nejde, je obdivuhodné, že vydržal na nohách s palicami viac ako 32 hodín. Samozrejme nie je to pre každého, ale to nie je ani bandži džamping alebo šachy.

Ako vidieť z tohto stručného prehľadu nenudili sme sa a to nie sú tu ešte uvedené všetky naše spoločné nordic walking výšľapy či úlety na bežkách. Ale o tom zas nabudúce.

steve

Čítať 1290 krát
« Máj 2022 »
Pon Ut Str Št Pia So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Najčítanejšie novinky

NordicWalking.top - kurzy, tréningy, súťaže v Nordic Walkingu (severskej chôdzi).
© 2016 nordicwalking.top.